Tweakers Developers Summit 2025: Inzichten over Evolutie, Micro-frontends & Security
Met HybrIT naar tweakers Developers Summit 2025
Events
Martin Reurings
Events
11/10/2025
3 min
0

Met HybrIT naar tweakers Developers Summit 2025

11/10/2025
3 min
0

Dit is inmiddels al de derde keer dat we met collega’s van HybrIT naar de tweakers Developers Summit gaan. Het blijft steeds een tof evenement waar een breed scala aan onderwerpen aan het licht komen.

De dag begon natuurlijk met het zien van collega’s oud en nieuw bij het inchecken. Daarna de opening waar weer een verrassende opening werd geleverd. Dit jaar was dat door Anouk Wipprecht, die een presentatie gaf over haar interesse in het combineren van mode en technologie, sterk gericht op de ‘personal space’. Een, voor mij, bekend project is haar spider-dress welke een combinatie is van 3D printen, mode en menselijke interactie. Een goede manier om mensen even wakker te schudden voor we allemaal volledig gaan zitten nerden.


Keynote en Micro-frontends

De eerste keynote van Simon Wardly was veel meer op ons vakgebied gericht en zoals ik gewend ben van Tweakers een ijzersterke presentatie. In een mooie vogelvlucht door zijn carrière, nam hij ons mee in de evolutie van moderne software development en daarbij kwam zijn Wardly Mapping techniek ook zeker aan bod. Voor ons in de zaal textbook voorbeelden van de toepassing van de techniek, met als belangrijkste conclusie dat evolutie onvermijdelijk is, maar tegelijk onze rollen en functies dan wel veranderen maar niet verdwijnen.

Mijn volgende presentatie was op het gebied van micro-frontends, een onderwerp aan mijn hart waar ik mijzelf de laatste jaren veel mee bezig houd. Deze presentatie bevatte veel uitweiding over bijzaken en voelde het alsof de daadwerkelijke on-topic punten te weinig de aandacht kregen. Dit was jammer omdat de aangehaalde technische punten zeker interessant waren binnen de context van micro front-ends:

Module federation, een techniek waarbij gedeelde code ook maar 1 keer geladen wordt, ipv elke micro-frontends opnieuw. Helaas werd er niet ingegaan op potentiële nadelen hiervan; wel werd het duidelijk dat je daardoor makkelijker b.v. je authenticatie kan delen, 1 instance van een shared module…

En config maps in Kubernetes, blijkbaar heel gemakkelijk te exposen als json zodat de frontend applicatie op de runtime geconfigureerd kan worden ipv compile time. Er zijn andere manieren om dit te bereiken, maar deze sprak me wel erg aan!


Basisbeveiliging, lunch en een verfrissende keynote

Als laatste item voor de lunch was ik bij een presentatie over security audits middels een openbaar platform. Bij basis beveiliging doen ze automatische audits van, vooralsnog, overheidsinstanties. Ze graven diep en slepen alle domeinen erbij die een instantie onder beheer heeft en maken vervolgens een rapportage van hun privacy en veiligheid. Super tof project dat ook echt verbetering veroorzaakt!

De lunch mag ook genoemd worden. Er was een ruime keuze aan voedsel, zowel warm als een lekker Nederlandse boterham. Dit gaf ons ook de tijd wat bij te kletsen met vakgenoten, of simpelweg welke presentaties we onderling hadden gezien. De tijd vloog voorbij en al snel gingen we met zijn alle als Lemmings terug naar de hoofdzaal.

De tweede keynote, door Rendle, was als een amuse om na de lunch weer op gang te komen. Erg vermakelijk, verfrissend, maar niet iets om direct te quoten, je had erbij moeten zijn.


Wat variatie in de onderwerpen

In de middag ben ik verder niet aan front-end lezingen toegekomen, ook in DevOps, security en back-end waren razend interessante topics te vinden. Als gevolg ben ik bij twee sprekers geweest van de Internet Cleanup Foundation. De eerder genoemde basisbeveiliging was al voor de lunch, maar ze hadden meer informatie om te delen.

Omdat ze bij basisbeveiliging een grote hoeveelheid websites scannen, wordt ook de techniek interessant. Ik heb zelf weinig ervaring met Python en zal ook niet vaak meer servers inrichten. Maar het gebruik van Nix en of NixOS is mogelijk een nuttige toepassing om je lokale ontwikkel-omgeving beter te sandboxen, zeker wanneer je meer dan 1 klant hebt.

Een andere diepgaande technische presentatie gooide me diep in een ontwikkel-strategie die mij onbekend was. Ralph Schiedon nam ons mee in een kijkje in de keuken van geavanceerde development van state-machines, zoals toegepast in de development van software voor high-tech toepassingen. In het kort zou ik het omschrijven als het gebruik van een higher order programming language die zich beperkt tot het beschrijven van state-engines zodat deze automatisch test-coverage kan garanderen over alle potentiële states. Deze hele industrie lijkt te draaien op het betalen van 1 van 2 organisaties die voor het bouwen van state-engines een specifieke programmeer taal en omgeving hebben gebouwd.


Aan alles komt een eind

De afsluitende keynote werd weer geleverd door Dylan Beattie. Deze man weet altijd positiviteit te vinden in onze developer wereld en dit jaar sprak hij onder andere over de gestage verbetering van de browser-API. Nieuwe functionaliteiten in HTML en/of CSS die we soms gewoon niet zien omdat we te veel in het verleden blijven hangen, een onderwerp naar mijn hart. Denk aan <dialog />, <details name/> of de nog in de kinderschoenen staande x402.

Zoals je wel kan lezen, het was weer een inspirerende dag! Ik hoop dat tweakers dit nog lang volhoudt.

Reacties
Categorieën